Проекти 2021/2022
СУ "Неофит Рилски" работи по реализация на НП " Изграждане на училищна STEM среда"
В превод STEM (Science - Technology - Engineering - Mathematics) е обучение чрез методите на науката, технологиите, инженерството и математиката. С изграждането на STEM център за технологии в креативните индустрии целим:
- разширяване обхвата на иновативните методи;
- поставяне учениците в ролята на предприемачи чрез създаване на реални продукти;
- усъвършенстване модела на учебния час, чрез въвеждане на интегрирани модули от учебното съдържание в прогимназиален и гимназиален етап по природни, хуманитарни науки, математика, изкуствa и ИТ.
Центърът ще бъде разположен в източното крило на третия етаж на площ 500 кв. метра. Ще включва зона за дизайн, трансформираща се в презентационно студио, обърната класна стая и зона за правене, зона за релакс и движение и малък тих кът за учителя. Ще бъде обзаведена с модулни мебели, подходящи за екипна дейност. Ще бъде оборудвана с най-съвременна техника.
Учебният час ще се превърне в изследователско пътешествие за учениците, които ще правят връзки между различните области на знанието от природни и хуманитарни науки, изкуство, програмиране. Това ще бъде възможно чрез интегрирани модули между отделните учебни предмети.
Изграждането на центъра ще даде възможност на учениците:
• да бъдат в ролята на предприемачи и да създават реални продукти - като брошури, етикети, декорация, 3D - модели;
• да програмират роботи, да извършват аудио и видео обработка;
• да се обучават на 3 нива в класни и извънкласни форми;
• да използват много и най-съвременна техника като дронове, плотери, 3D-камери, принтери, скенери
• да учат във вдъхновяваща среда;
• да споделят и реализират идеи, да откриват, изследват и прилагат
получените знания и умения в различни продукти и с взаимодействие с
местния бизнес;
• да продължат образованието си, избирайки професиите на бъдещето
А на учителите да използват иновативни методи-бреймсторминг, работа
върху проекти, екипна дейност, облачни технологии, моделът 1:1, за да
преподават по интересен и непринуден начин
Проектът е финансиран по Национална програма "Изграждане на училищна STEM среда" на стойност 267 300 лв. Собственият принос съгласно изискванията на програмата е минимум 10% от посочената сума, възлизаща на 26 700 лв. Средствата сме планували да набавим чрез различни инициативи и дарения.
Апелираме съпричастност в нелеката ситуация на мерки и ограничения, които не ни дават възможност да изпълним всички инициативи по набиране на средства като благотворителни коктейли, базари, концерти и акции.
Екипът, разработил проекта, както и цялата училищна общност при СУ "Неофит Рилски"- гр.Харманли, се обръщаме към вас с огромна молба да ни подпомогнете финансово, за да осъществим идеята си и изградим най-съвременната и вдъхновяваща среда за нашите ученици. Нека и в нашия малък град младите хора да имат възможността да получат качествено, актуално и модерно образование!
Изпълнението на проектните дейности могат да бъдат проследени на Facebook страницата ни.
Проект "Равен достъп до училищно образование в условие на кризи"
През учебната 2021-2022 г. СУ "Неофит Рилски", гр. Харманли участва в проект № BG05M2OP001-5.001-0001 "Равен достъп до училищно образование в условията на кризи".
Основна цел на проекта е да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи, да се осигурят условия за ефективност на образованието, да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние.
Целите на проекта са:
-
Осигуряване на равен достъп за обучение от разстояние в електронна среда;
-
Създаване на условия за развиване на цифровите умения на преподавателите за по-ефективна работа във виртуална среда и насърчаване използването на иновативни методи на преподаване и учене;
-
Мотивиране на родителите за по-активно включване в образователния процес от разстояние в електронна среда с цел подпомагане на учениците в семейната среда.
Училището участва в следните дейности:
-
Дейност 1: Закупуване на технически средства за педагогически специалисти и ученици за обезпечаване на образователния процес в условията на кризи.
-
Дейност 2: Обучение на ученици, вкл. от уязвими групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда.
-
Дейност 3: Обучение на педагогически специалисти за усъвършенстване на уменията им за преподаване/провеждане на занимания от разстояние в електронна среда.
Общо 104 ученици, в това число 12 първокласници и 28 учители са включени в обучения за придобиване на умения за работа в електронна среда и образователни платформи по проекта "Равен достъп до училищно образование в условията на кризи".
Проведените обучения с учениците са свързани с образователните платформи G Suite for Education и Школо, използвани в училище. Целта на обученията е да въведе учениците в технологията и методологията при обучение от разстояние в електронна средва (ОРЕС).
Получените средства са в рамер на 2362,80 лв, а усвоените са на стойност 2168,41 лв.